Branný závod mimořádné obtížnosti – MISE 2016

04.10.2016

Dvoudenní branný závod pro děti proběhl 4.+5.10.2016 v okolí Sečské přehrady a na Letišti Chrudim. O zázemí a bezpečnost závodníků se staral 43. výsadkový prapor Chrudim, organizačně závod pořádala Československá obec legionářská s Lanovým centrem Proud.

Závod byl pro děti mimořádně atraktivní. Uznejte sami:

• komu se povede v říjnu nocovat ve stanech na výcvikové základně elitní jednotky naší Armády?
  • kdo absolvuje výcvik na vojenském cvičišti (překonávání překážek, střelba, orientace, slaňování, ovládání člunu)?
  • kdo vás se stravoval tzv. "BDP" - bojovou dávkou potravy?
  • koho z vás převážely vojenské Tatrovky v 5 h ráno k plnění úkolů?
  • kdo z vás plnil náročné branné úkoly a šifry?
  • kdo z vás si slanil hráz Sečské přehrady (40 m hloubky)?
  • kdo překonával řeku díky lanovým lávkám?
  • kdo jezdil po přehradě na člunu, aby se dostal k dalším úkolům?
  • kdo z vás se plazil v bahně pod dráty?

Jitřňáci to díky p. uč. Gajdošíkovi zažili na vlastní kůži. Aby toho nebylo málo, tak počasí bylo vyloženě podzimní, zima, déšť vítr a chvílemi i sněžilo.

Závodu se zúčastnilo celkem 19 smíšených družstev, z toho:

• 11 družstev základních škol a ekvivalentu víceletých gymnázií
  • 7 družstev středních škol
  • 1 smíšené družstvo učitelů a učitelek

Na přípravě 39 stanovišť se nejvíce podíleli chrudimští vojáci a instruktoři Lanového centra Proud, pomáhali jim studenti vojenské školy z Moravské Třebové. Stanoviště byla atraktivní a náročná zároveň, jako například:

• Cesta z pekla - slanění 40 m hráze přehrady Seč, překonání řeky na lanové lávce, doprava raněného, přenášení min, přespolní běh a plazení
  • Vylodění v Normandii - plavba na člunu, štafetový přespolní běh, překonávání lanových překážek různého stupně náročnosti a stavba přístřešku.

Žáci naší školy se umístili na 4. a 10. místě. Všem soutěžícím, kteří mj. obdrželi velmi pěkně provedený Certifikát absolventa Mise 2016, gratuluji, byli skvělí ! Poháry vítězům předal pplk. Jiří Adamec, velitel 43. výsadkového praporu Chrudim.

Závod byl věnován novodobým veteránům, kteří zahynuli při plnění bojového úkolu v Afghánistánu v roce 2014.

Za připomenutí stojí i fakt, že záštitu nad závodem "Mise" převzali:

• ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová, Ph. D.
  • hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph. D.
  • velitel Brigády rychlého nasazení plk. gšt. Ing. Roman Náhončík

Zorganizovat takovouto akci, na takto atraktivním místě, se zapojením elitní jednotky Armády ČR vyžaduje značný um a obrovský zápal pro věc. Jsme rádi, že se na Jitřní takoví lidi najdou.

Reportáž České televize ze závodu: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/216411000141005-udalosti-v-regionech/obsah/496438-branny-zavod-na-secske-prehrade